AJURWEDA jest najstarszym holistycznym systemem medycznym na świecie, który postrzega człowieka jako całość:  ciało, umysł, zmysły i duszę. Jest matką medycyny.

Ajurweda istnieje i jest praktykowana od 5000 lat w Indiach. W 1979 została uznana jako koncepcja zdrowia i terapii przez Światową Organizację Zdrowia i przez miliony ludzi na świecie jest traktowana jako skarb i światowe dziedzictwo kulturowe.

Termin ajurweda jest złożeniem słów ayur – życie oraz weda  - wiedza o życiu lub przebieg życia.

Ayur to nierozerwalny związek ciała, zmysłów, umysłu i duszy. To energia i siła życiowa, która jest wieczna.

 Ajurweda to nauka o życiu odnosząca się do prawidłowych sposobów życia, mówiąca jak osiągnąć szczęście i długowieczność. Jest filozofią życia, która uczy, że każdy z nas niezależnie od miejsca urodzenia, narodowości, religii, wyznania, jest tak samo skonstruowany, z tego samego jest stworzony: duszy, umysłu, inteligencji, ego, zmysłów oraz 5 elementów fizycznych/ żywiołów: przestrzeni, powietrza, ognia, wody i ziemi. Połączenie tych żywiołów w różnych proporcjach tworzy dosze, czyli trzy podstawowe energie biologiczne. Te trzy kombinacje odzwierciedlają naszą konstytucję fizyczną i psychiczną. W ajurwedzie istnieją trzy typy konstytucyjne ciała, oparte na trzech doszach, są to Vata (powietrze, eter), Pitta (ogień) i Kapha (ziemia i woda).

Ajurweda koncentruje się na tym, jak utrzymać poszczególne elementy w równowadze, aby zapobiec ciągłej niezgodności, która w konsekwencji prowadzi do zaburzenia fizycznego i mentalnego. Równowaga pomiędzy ciałem, duszą a umysłem uważana jest za zdrowie, natomiast brak tej równowagi to choroba.

Ajurweda uczy, że każdy z nas ma w sobie siły samouzdrawiające, które trzeba rozbudzić. Uczy również samoobserwacji i uważności w stosunku do siebie, swoich myśli, nastawienia do siebie i innych, podejścia do życia, nawyków żywieniowych. Uczy tego, że „ pożywienie jest życiem. Jeśli jest przyjmowane odpowiednio, przedłuża młodość i zwiększa długowieczność. Niewłaściwe przyjmowanie pożywienia wytwarza toksyny i w efekcie odbiera życie. Pożywienie może być lekarstwem, ale lekarstwo nie może być pożywieniem.” Caraka Sutra Sthana. Ajurweda pokazuje, że jesteś tym co jesz.

Celem ajurwedy jest zachowanie zdrowia zdrowych i leczenie chorych.

 

Masaż ajurwedyjski jest terapią, która pozwala odblokować kanały energetyczne nadi dla prawidłowego przepływu energii witalnej. Jest częścią tradycyjnego ajurwedyjskiego programu oczyszczającego i odmładzającego nazywającego się panćakarma. Masaż wykonywany jest przy użyciu dużej ilości ciepłego oleju np. sezamowego. W trakcie masażu toksyny usuwane są z ciała, kanały energetyczne odblokowują się, pozwalając na swobodny przepływ energii życiowej. Od wieków wykorzystuje połączenie dotyku, akupresury, masażu oraz zapachu, aby zniwelować stany bólowe, napięcia mięśniowe, zmęczenie, stres oraz wszelkie dolegliwości wynikające z życia codziennego.

W czasie masażu uciskane są punkty marma, które są  punktami energetycznej witalności. Wszystkie części ciała posiadają te punkty w miejscach połączeń mięśni, naczyń krwionośnych, ścięgien, wiązadeł, żył, połączeń nerwowych, kości oraz stawów. W codziennym życiu z powodu stresu, pracy, niewłaściwych przyzwyczajeń dietetycznych oraz braku ruchu, w punktach marma gromadzą się toksyny, które blokują swobodny przepływ energetyczny w naszym organizmie. Delikatny ucisk punktów marma powoduje rozluźnienie zablokowanych miejsc, umożliwiając przepływ Prany, energii życiowej, do połączonych z nimi organów lub tkanek.

 

Masaż punktów Marma: 

v  poprawia funkcjonowanie organów wewnętrznych

v  niweluje toksyny

v  uwalnia stres

v  otwiera meridiany

v  poprawia cyrkulację krwi oraz neuroprzekaźników

 

Punkty marma są łącznikiem sfery fizycznej i duchowej, przez który możemy likwidować negatywne stany umysłu, które manifestują się w ciele . Dzięki punktom marma możemy przywrócić harmonię i uspokoić duszę.