SHIROABHYANGA jest to tradycyjny ajurwedyjski masaż głowy, dekoltu i górnej części obręczy barkowej ciepłym olejem, przeprowadzany w pozycji leżącej lub siedzącej. Inaczej nazywany hinduskim masażem głowy.

Shiroabhyanga powoduje wyciszenie i uwolnienie nagromadzonego, niekiedy przez lata, napięcia. Ułatwia uwalnianie serotoniny do krwiobiegu, przez co wywołuje lepsze samopoczucie. Ma działanie głęboko odprężające i jest naprawdę zbawienny dla układu nerwowego łagodząc objawy stresu, kojąc nerwy. Poprawia krążenie krwi w mózgu, dlatego zwiększa sprawność intelektualną, wspomaga koncentrację i pamięć.  

Masaż ten jest niezmiernie pomocny przy usuwaniu bólów głowy, także migrenowych. Poza tym odżywia skórę głowy i włosy, a także wzmacnia cebulki włosowe, a co najważniejsze ma działanie odmładzające dla ciała, umysłu i duszy.

W trakcie masażu pobudzane są odpowiednie punkty marma, odpowiadające za witalność i harmonijne funkcjonowanie organizmu. W dosłownym tłumaczeniu marma to „wrażliwe punkty”, Marma rozlokowane są na całym ciele na linii kanałów energetycznych (nadi), w miejscach koncentracji energii życiowej (prany).

Shiroabhyanga ma zbawienny wpływ na całe ciało, umysł i duszę, ponieważ przywraca poczucie wewnętrznego spokoju. Regularny masaż głowy to terapia o charakterze odmładzająco-oczyszczającym prowadząca do równowagi emocjonalnej, mentalnej i fizycznej.

 

 Masaż Shiroabhyanga polecany jest przy następujących dolegliwościach:

v   bóle głowy, w tym także chroniczne i migreny

v   problemy ze wzrokiem

v   problemy z zatokami

v   problemy z włosami  i skórą głowy (łysienie, łupież, siwienie)

v   wzmożona aktywność intelektualna

v   stany wyczerpania nerwowego

v   lęki

v   depresja

v   bezsenność

v  stres i napięcie

v  nadpobudliwość

  •