Stres egzaminacyjny. Ileż to razy zdarzyło Ci się, że przed ważnym egzaminem traciłeś mowę, miałeś absolutny mętlik w głowie?  Nie mogłeś spać, a tuż przed  egzaminem czułeś suchość w gardle , drżące nogi, tysiące myśli i pytań w głowie?  Obserwowałeś kolegów  lub koleżanki i na usta cisnęła Ci się  mantra pt:  Ja na pewno nie zdam.?

Psycholodzy  twierdzą, że strach przed występami publicznymi jest większy od strachu przed śmiercią. Egzamin jest troszkę takim występem publicznym i zwykle towarzyszy mu stres. Długotrwały stres niszczy neurony ludzkiego mózgu, zwłaszcza te zgromadzone w częściach odpowiedzialnych za emocje i pamięć. Ośrodek mózgu zwany hipokampem wykonując  zubożone  reakcje  często ulega zmniejszeniu.  (W niektórych przypadkach u samic zmniejsza się hipokamp co – jak sądzą uczeni – jest przyczyną częstszego występowania depresji u kobiet).
Stres  powoduje to ,że  coś  złego dzieje się  z naszą  pamięcią. Uczymy się, ale coraz mniej pamiętamy.  I następna  dziwna  funkcja mózgu związana z zapamiętywaniem. W naszą pamięć "wdrukowywane" są rzeczy niepotrzebne , nieprzydatne, wręcz obciążające nasza psychikę.
Uczeni zaobserwowali, że podczas sytuacji stresujących gorzej zapamiętujemy obiekty "zwyczajne", a pamięć obiektów wzbudzających emocje utrzymuje się na wysokim poziomie. "Na przykład bardzo dobrze zapamiętywane są wtedy sceny związane z mordami, krwią" lub też  obciążają  naszą świadomość stany, które  zaniżają  nasza  samoocenę. Przypominamy sobie nasze "porażki' i to jak jesteśmy słabi i niedoskonali.

Czy  jest  na to rada? Czy możemy  temu zaradzić? Czy możemy osłabić paraliżujący nasze życie stres?
Tak możemy. Trzeba jednak tego się nauczyć. Stresu nie da nam się pozbyć całkowicie, ale  możemy  go  sublimować,  zapanować nad nim.
Stres dopada nas  zwykle przed  egzaminem , rzadko kiedy w trakcie i prawie nigdy po.
Jeśli odczuwasz  strach, lęk obawę- nazwij tą emocję. Powiedz "mam stracha" ,"boję  się" i  już masz  połowę  sukcesu, już prawie  opanowałeś strach. Jeśli  dasz radę zadać sobie kolejne pytanie pt" czy mogę  się jeszcze bardziej bać"? Zyskujesz znów kilka punktów przewagi.
Jest  bardzo  dużo  metod  radzenia sobie ze stresem. Jeśli paraliżuje  Cię stres, masz  lęki, boisz się, masz problemy w kontaktach z ludźmi - przyjdź do nas. Jeśli uczysz się , nauka przychodzi Ci z trudem, masz trudności w relacjach z  rówieśnikami. Przyjdź do nas.